8 Haziran 2015 Pazartesi

Düşünce Özgürlüğü - İfade özgürlüğü

Düşünmek ile ifade etmek kavramlarının kesiştiği bir nokta yoktur. Bu kavramlar arasında ardıllık ilkesine benzer bir ilişki vardır. Nitekim düşünce olmadan ifade olamayacağı gibi ifadenin işlevsel hale gelebilmesi için de düşünce ön koşulu gereklidir. Öncelikle düşünürsünüz ve ihtiyaç hissediyorsanız bunu dile getirirsiniz.Devamını okumak için tıklayın...
Bir yerde nitelikli ve yapıcı eleştiriden söz edebilmek için, yapılan eleştiri "öz eleştiri" sonrasında gelmeli. Hep "Ben bilirim.", "Benim gibi düşünmeyenler cahildir, aptaldır!" zihniyetinden sıyrılmalı insan. Mükemmel birey yoktur. Lakin eleştiri öncesi öz eleştiri yapma erdemine ulaşmış birey mükemmele yaklaşmış insandır. Yaradılışından yine mükemmel olamayacaktır belki ama zirveye çıkmış olacaktır. Bu durumda Maslow bu bireyleri çok sevecektir. :) Zira bunlar "kendini gerçekleştiren" bireylerdir.

Sözün özü : "KENDİNİ ANLAYAN, BAŞKASINI ANLAMANIN KAPISINI ARALAMIŞTIR." Bu söz ileri de atasözü olur mu ya da benden önce başkası söylemiş midir bilmem ama doğruluğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

Yazının başında biraz bahsettiğim ama sonrasında bahsetmeye ara verdiğim özgürlükler konusuna gelelim. Düşünce özgürlüğü ve ifade özgürlüğü aynı şey değildir. Biz ne kaybediyorsak işte bu yüzden kaybediyoruz. Sınırsız düşünebilir ama sınırsız ifade edemezsiniz. Her ne kadar fiziksel ve zihinsel olarak sınırsız bir ifade özgürlüğünden bahsedebilsek de toplum olarak uyum içinde yaşam gerekliliği birtakım kısıtlamalar getirmektedir, getirmelidir. Zira ifade özgürlüğü başkasının sınırlarını ihlal ettiği an bu özgürlükten çıkar ve hakarete döner. Bu klişe bir söylemdir. Ama klişeler genel de doğrudur diye bir genelleme yapmak da yanlış olmayacaktır.

Eğer ifade özgürlüğünüz benim kişiliğim, mevcut aile yapım vs. ile ilgili hakaret içeriyorsa toplumsal kutuplaşmanın ilk adımlarını atmışız oluruz. Nifak tohumlarını falan saymıyorum bile.

Önce kendinizi tanıyın ve eleştirin. Göreceksiniz ki başkalarını kendinizden daha iyi anlamaya ve tanımaya başlayacaksınız. Sevgiyle kalın..

Facebook'ta Paylaş

Hiç yorum yok: